Drugie życie zapomnianych terenów
Ślady archeologiczne wskazują, że na Górnym Śląsku kruszce wydobywano jeszcze w okresie prehistorycznym, natomiast pierwsze informacje źródłowe o górnictwie kruszcowym pojawiają się w XIII wieku. Głównym celem ówczesnych górników było wydobywanie srebra i złota.
W tamtym czasie nie stosowano węgla na użytek domowy. Węgiel wymaga rusztów, a te zastosowano dopiero w XVIII wieku i dopiero w drugiej połowie XVIII wieku Górnoślązacy przekonali się do zastosowania tego paliwa w gospodarstwach domowych.
Postawiono na węgiel
Na Górnym Śląsku do feudałów inwestujących w węgiel zaliczali się hrabiowie Henckel von Donnersmarck, książęta Hohenlohe ze Sławięcic czy panowie na Pszczynie (wówczas z rodu Coethen-Anhalt). W kopalnie inwestowała też drobniejsza szlachta. Dopiero rozwój przemysłu i przemiany polityczne w Prusach sprawiły, że w górnictwie pojawili się ludzie spoza arystokracji, na przykład kupcy. W tym czasie stosowano różne modele własności. Były np. kopalnie wyłącznie państwowe, jak np. kopalnia König (Król) w Chorzowie lub Königin Luise (Królowa Luiza) w Zabrzu. Kopalnie należały też do kapitałów rodzinnych, czyli Ballestremów czy Henckelów von Donnersmarck. Tu największą w XIX wieku była należącą do Ballestremów kopalnia Brandenburg czyli późniejsza kopalnia "Walenty-Wawel", na bazie budynków któej powstał Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny .
Kopalnia "Walenty-Wawel"
Kopalnia "Walenty Wawel", rozpoczynając w 1945 r wydobycie obejmowała dwa podstawowe pola: północne- "Franciszek" i południowe, na które składały się dwie części- "Elżbieta" i "Mikołaj". W latach 1953-56 uruchomiono "Centralny" szyb wydobywczy .
Na podstawie decyzji Ministra Handlu i Przemysłu KWK "Wawel" postawiono w stan likwidacji poprzez połączenie z KWK "Pokój". Tym samym 28 maja 1997 r na znak sygnalisty z poziomu 450 m szybem "Centralnym" kopalni "Wawel" górnicy wydobyli ostatnią tonę węgla. Ostatni symboliczny wózek węgla wydobytego z rejonu kopalni "Wawel" nie oznaczał jednak całkowitego zakończenia jej egzystencji. Czynna pozostała część głównych obiektów zakładu, które 1 VII 1995 r. zostały włączone do obszaru KWK "Pokój".
Czas dla inwestorów
Po likwidacji KWK "Wawel" mówiło się przez lata o zagospodarowaniu pozostałych po niej obiektów i terenów. Chociaż temat powracał jak bumerang, to w sprawie niewiele się działo. Część obiektów wyburzono, a na terenach po kopalni Wawel i koksowni Walenty zamarło życie. Przełom nastąpił w 2003 roku, kiedy to miasto otrzymało środki pomocowe na remont byłej stołówki Kopalni "Wawel". W wyremontowanym obiekcie siedzibę znalazł nowoutworzony Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości. Swoją działalność rozpoczął w marcu 2004 r. Niedługo potem w budynku Rudzkiego Inkubatora powierzchnię wynajął nowoutworzony Śląski Park Przemysłowy. Park zaczął powoli zagospodarowywać teren. Jego działania szły w parze z działaniami miasta. Dziś swoje siedziby mają tu firmy: Strabag i Carbomech. Jedną z inwestycji Śląskiego Parku Przemysłowego była budowa hali przy ulicy Zajęczej. Zanim to nastąpiło spółka wykonała drogę dojazdową do tego niedostępnego terenu.
Po kopalni "Polska"
Jednym z udziałowców Śląskiego Park Przemysłowo - Technologicznego jest miasta Świętochłowice. Ze Świętochłowicami, z kolei wiąże się działalność KWK "Polska". Tereny i obiekty będące śladem jej eksploatacji miał za zadanie zagospodarowywać Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny.
Kopalnia "Polska" powstała 24 października 1873 przez połączenie pól górniczych: "Boheln", "Gefall", "Faustin", "Hexenkessel". Właścicielem był wspomniany powyżej śląski baron Guido Henckel von Donnersmarck. Eksploatację kopalni rozpoczęto w 1872 wraz z następującymi kopalniami i polami górniczymi: "Fausta", "Falvabanhof", "Ottilie", "Guttmannsdorf", "Heyduck", "Kleinigkeit", "Bohlen", "Faustin", "Gutt Gluck", "Hugo" i "Kalina". Do 1922 kopalnia nosiła nazwę "Deutschland". Od 1922 do 1937 nazywała się "Niemcy". 3 maja 1937 roku nadano jej nazwę "Polska". Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1972 roku została połączona z kopalnią "Prezydent" w Chorzowie pod nazwą "Polska". Oficjalnie przestała istnieć w roku 1995. Wówczas to, z połączenia świętochłowickiej KWK "Polska" i rudzkiej KWK "Nowy Wirek" powstała kopalnia "Polska- Wirek". Ta z kolei 1 sierpnia 2007 roku została połączona z KWK "Halemba".
Efektem działań ŚPPT na terenie Świętochłowic, podejmowanych w ramach planowanego utworzenia aktywnej strefy gospodarczej na terenach po KWK "Polska", była inwestycja przy ul. Wojska Polskiego 16. Wykonano generalny remont i modernizację 3- kondygnacyjnego budynku biurowego wraz z parkingiem.